Rok 2011

 

 

Zastupiteľstvo

 

Zastupiteľstvo obce sa v roku 2011 zišlo na deviatich riadnych a dvoch mimoriadnych zasadnutiach. V októbri 2011 sme splatili poslednú splátku úveru za 2. etapu kanalizácie z roku 2002. Teda do roku 2012 ide obec bez úverového zaťaženia.

Najväčším problémom obce sú teraz miestne komunikácie. Ulica „Pod Klincom“ sa zrekonštruovala v roku 2010. V tomto roku dal obecný úrad vypracovať projekty na ulice „Trojičná a „Záhradná“. Je podaná žiadosť o vydanie stavebného povolenia. Ulicu „Za tunelom“ nebolo možné do tejto akcie zahrnúť, lebo nebolo možné určiť hranice cesty vo vlastníctve obce. Preto sa dal vypracovať geometrický plán.

Budova obecného úradu má deravú strechu. Každý rok podáva obec žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov, ale zatiaľ neúspešne. Poslanci sa preto rozhodli dať vypracovať projekt na rekonštrukciu budovy. V podkrovných priestoroch by sa vyriešili problémy s archívom, obecnou knižnicou. Mala by tam byť aj miestnosť pre hasičov a miestnosť, kde by sa mohla stretávať mládež obce. Zateplenie budovy by znamenalo veľkú úsporu elektrickej energie na vykurovanie. Teraz totiž všetko teplo uniká cez povalu, kde je nasypaná len škvára.

Rekonštruovalo sa vedenie miestneho rozhlasu, lebo drôty boli prinízko.

Na podnet občanov sa poslanci zaoberali možnosťou rozšíriť obecné osvetlenie, aby k zastávke na ceste č. 18 nemuseli chodiť po tme.

Žiadosť o poskytnutie dotácie na projekt separácie biologicky rozložiteľného odpadu bol podaný v októbri 2011. Kompostéry by mala obdržať každá domácnosť a jeden väčší by bol na cintoríne.

V budove obchodu boli vymenené dva okná za plastové, aby sa ušetrili finančné prostriedky na vykurovanie.

V apríli 2011 bol vyzbieraný kovový a elektronický odpad. Nepotrebné šatstvo zbierala obec do decembra v spolupráci s neziskovou organizáciou Pomocný anjel. Vyzbieralo sa 50 vriec.

V mesiaci auguste doviezla obec potraviny pre občanov v hmotnej núdzi a dôchodcov, ktorí majú nízky príjem. V našej obci dostali potraviny všetci, ktorí o túto pomoc požiadali. Spolu to bolo 40 občanov.

„Krčma u Števa“ ukončila nájom v kultúrnom dome mesiacom november 2011.

 

 

Bursa

 

V sobotu 5. marca 2011 doobeda chodili bursovníci po dedine. Poobede mali sálu kultúrneho domu pre seba deti v maskách a večer sa pozabávali aj dospelí. Novotou bola zabíjačka prasaťa. Na zabíjačkových špecialitách si mohol pochutiť zadarmo každý, kto prišiel.

 

 

Hasičská súťaž

 

V sobotu 28. mája sa zišlo za Adamčiakovcami 13 mužských a 2 ženské hasičské družstvá, aby bojovali v jedenástom ročníku súťaže o pohár starostu obce Liptovský Michal. O občerstvenie i guláš bolo postarané. Pohár si odniesli chlapci z Martinčeka.

 

Výsledky:

1.                  Martinček I                                          25,03

2.                  Martinček II                                        26,25

3.                  Lipt. Teplá                                           28,93

4.                  Likavka II                                            33,28

5.                  Likavka I                                             33,66

6.                  Bešeňová                                             37,43

7.                  Lipt. Sliače                                          37,97

8.                  Ivachnová                                            46,16

9.                  Krmeš – Vlachy                                   46,85

10.              Lipt. Michal                                         51,18

11.              Lúčky                                                  54,68

12.              Lisková                                               55,78

13.              Turík                                                   diskv.

 

Ženy   

                        1.      Lipt. Teplá                                             49,87

                        2.      Lipt. Sliače – Vyšný                               53,25

 

 

Hasičská zábava

 

Hasičskú zábavu v obci poňali usporiadatelia starosvetsky. 23. júla vyzdobili tanečný kruh pod kultúrou májkami, stuhami, balónmi. Stoly boli na ihrisku, stánky s pivom, gulášom ... pri plote. Zábavu rozbiehali muzikanti „Hravé struny“ z Likavky, pokračoval DJ Peter Adamčiak. Počasie bolo prázdninové. Tí, čo to spískali, mali tričká s nápisom „Hasičská veselica – 1. ročník“. Kronikár postrehol v takomto tričku oblečených: Magda a Jozef Sárený, Ivana a Pavol Sarčák, Monika a Ivan Jacko, Nadežda a Partik Madliak , Tatiana a  Miroslav Hrompa, Anna a Martin Adamčiak, Ľubomíra a Peter Mikuš. Vstupné 1 € vyberali na mostíku a pri kultúre. Najviac sa to asi páčilo deckám, ktoré sa mohli preháňať kade-tade, žobrať od rodičov drobné na cukríky, dobošky, nanuky a skúšať, či je voda v Ľupčianke mokrá.

 

 

Hasiči

 

Hasičské družstvo mužov sa zúčastnilo 5. júna okresnej súťaže v Liskovej. 2 júla súťažilo v Liptovskej Teplej. Táto súťaž bola nezvyčajná. Družstvo muselo prejsť od štartu asi 1 km požiarnym autom, vybrať striekačku a náčinie z vozu a zasiahnuť ako pri ozajstnom požiari.

To zvládli aj vďaka Miroslavovi Hrompovi, ktorý pripravil požiarnícku Aviu na STK (stanica technickej kontroly).

 

 

Deň detí

 

V nedeľu 29. mája sa okolie kultúrneho domu ozývalo detskými výkrikmi, sklamaním i smiechom. Deti súťažili v nosení stolnotenisovej loptičky na lyžičke, švihadle, kruhoch, hádzaní do koša, kolkoch, hádzaní do terča, v guľkách, v skákaní vo vreci. Medzi malými: Katka Sirotiaková, Emka Kuricová, Lenka Senková, Jakub Hurtešák, Matúš Bartánus, Aďka Lacková, boli na medailových miestach:

1.                  Samko Ilkanič

2.                  Filipko Guoth

3.                  Miška Lauková

 

 

Ďalšiu vekovú kategóriu ovládli:

1.                  Paulínka Sálusová

2.                  Marek Ferianc

3.                  Marco Raimondi

a súťažili: Miška Makáčeková, Natália Košútová, Klaudia Lauková, Nina Berezňaninová, Timea Makáčeková, Simona Baranová, Klára Gulandová a Karolína Mäsiariková.

 

Školáci museli zvládnuť aj bedminton: Roman Hošala, Dávid Madliak, Pavol Sarčák, Ivan Jacko, Peter Baran, Lukáš Lacko, Nina Madliaková, Alexander Ferianc. Najšikovnejší boli:

1.                  Patrícia Mikušová

2.                  Vesna Hockicková

3.                  Michal Bartánus a Petra Bartánusová

 

Najstarší: Mikušová Klaudia, Dávid Sirotiak, Kristián Hockicko, Mária Lacková, Ján Šturek, Patrik Šturek.

 

 

Stalo sa

 

Vo Veľkonočný pondelok 25. 4. 2011 našli veriaci, idúci na omšu, rozbité sklo na kaplnke

p. Márie. Aj sošku bolo treba zlepiť.

Na Deň matiek, 8. 5., predviedli michalské deti svojim mamám a starým mamám pekný kultúrny program. Každá matka dostala kvietok.

V piatok 24. 6. zorganizovali hasiči posedenie pri jánskej vatre.

V sobotu 8.10. sa veriaci z farnosti Liptovský Michal a filiálok Ivachnová a Vlachy spolu

s  našim pánom farárom Františkom Pľučinským a bohoslovcom Matejom Malenkom zúčastnili na púti na Mariánsku horu v Levoči a do Spišskej Kapituly. V Spišskej Kapitule navštívili Katedrálu sv. Martina a kňazský seminár. Prezreli si  aj Spišský hrad.

23.10. sa uskutočnilo stretnutie s dôchodcami. Program pripravili deti z našej obce pod vedením p. Laukovej. V ďalšej časti bolo stretnutie spestrené divadelným predstavením, ktoré predviedlo ochotnícke divadlo z Ľubele pod názvom Starostove kuchárky.

Nezvyklo prechádzal dedinou v nedeľu 4. 12. Mikuláš na koči s anjelom a čertom . (Lukáš Púček, Mária Stašáková, Jakub Lubelec ). Balíčky neboli zadarmo. Každé dieťa muselo niečo povedať, zaspievať...

Týždeň pred Vianocami 18. 12. v kultúrnom dome predviedli deti tance, piesne a vinše pre všetkých občanov našej obce. Blížiace sa sviatky približovala scénka z Betlehemu. Skandovaný potlesk si vyslúžili pri stvárnení zimných radovánok pri pesničke Hanky Zagorovej „Zima, zima, zima, je...“. Program s deťmi pripravila Věra Lauková, ktorá sa začiatkom roka prisťahovala do obce. Kúpili dom Luba Juríčka.

Krátko pred Vianocami si kronikár povedal: márnosť nad márnosť, všetko je márnosť. To keď videl Jozefa Sáreného rozoberať drevenú stenu pod krčmou. Krčmu U Števa totiž zavreli. A kronikárove maľby na dreve „oltár pijana“, „Fabia WRC“ a „trojhlavý drak“ asi poslúžili na podkurovanie.

Na Štedrý deň už tradične koledovali malí koledníci po domoch, aby milodarmi pomohli svojim rovesníkom v Afrike.

Cez polnočnú omšu sa ktosi chcel dostať do fary, ale ho zrejme vyrušili, tak sa presunul do Ľupče, kde sa mu to podarilo.

 

 

Počasie

 

Zima vydržala do polovice marca. Sneh s miernou zimou sa objavil týždeň pred Vianocami.

 

 

 

Štatistika

 

Narodení:

Michaela Lubelcová       21. 2. 2011    rodičia             Jakub a Mária r. Baranová

Lucia Nováková            14. 3. 2011                           Peter a Božena Kubáňová r. Košútová

Tamara Gulandová       17. 11. 2011                           Peter Sagan a Katarína Gulandová

Karol Bubniak   9. 12. 2011                           Juraj a Dana r. Púčeková

Diana Matláková         31. 12. 2011                           Pavol a Lenka r. Ilkaničová

 

Zomrelí:

Gizela Mikušáková      23. 8. 2011      nar.      22.  9.  1927

Andrej Húska              26. 9. 2011                 21. 10. 1929

                                                        

K 31. decembru 2011 žilo v obci 294 občanov, z toho 135 mužov a 159 žien.

 

 

Túto časť kroniky schválilo obecné zastupiteľstvo na svojom zasadaní  27.3.2012.

 

 

 

 

 

 

 

Evka Bubalová – 20 rokov na obecnom úrade.

 

 

V stredu 26. januára 2011 postrehol kronikár neobvyklý koniec hlásenia miestneho rozhlasu. „Toto je moje posledné hlásenie, pretože odchádzam do dôchodku.“ Účtovníčka obecného úradu zastávala svoju prácu tri volebné obdobia za starostu Antona Weisza a dve štvorročnice za Juraja Vrticha.

„Na obecnom úrade v Liptovskom Michale som začala pracovať v máji 1991 na vedľajší pracovný pomer. Bola som vtedy na materskej dovolenke. Vymenila som Annu Mužilovú, ktorá tu tiež pracovala desiatky rokov. Úrad bol otvorený v utorok a štvrtok.

V tejto miestnosti bola pec na uhlie, registračná skriňa, pracovný stôl, stolička, lavór, krčah s vodou, uterák, mydlo a písací stroj Robotron (pozn. kronikára: Made in DDR, Nemecká demokratická republika). Podlaha bez koberca. Nebolo kde uvariť kávu. WC nebolo. V lete som si odomkla kultúrny dom, ale v zime bola voda spustená. Musela som si len domov odskočiť.

Prvé, čo mi kúpil starosta Anton Weisz, bola kalkulačka. Dovtedy sa všetko rátalo ručne. Najväčšiu trému som mala pred hlásením do miestneho rozhlasu. Dodnes sa musím pred hlásením vykašlať, zhlboka predýchať. Stalo sa, že po ceste z poľa, z Bokov, zastavili sa ľudia u nás, že im deti vyťahali všetku zeleninu. Aj som potom hlásila, aby si rodičia dali cez prázdniny lepší pozor na deti.

Keď sa zaviedli v obci popolnice, chodila som so smetiarmi, nazerala do každej popolnice, zapisovala do písanky. Ak nebola popolnica plná, nevysýpala sa.

Pri štepení psov pred úradom, som sa ponúkla jedného podržať. Chytila som ho za vodítko a on ma „ďafol“ do nohy.

Od roku 1994 som pracovala na trvalý pracovný pomer. Kandidát musel mať čistý výpis z registra trestov, podpísať pracovnú náplň a zložiť sľub.“

 

Kronikár si dovolil vsunúť sem plné znenie sľubu:

„Sľubujem, že pri vykonávaní verejnej služby budem dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné záväzné právne predpisy a uplatňovať ich podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, rešpektovať a chrániť ľudskú dôstojnosť a ľudské práva.“

a veľmi skrátenú pracovnú náplň:

„Preberanie, zhromažďovanie a príprava podkladov jednotlivých agiend. Spracovanie prehľadov, výkazov alebo štatistík, ako podklad na riadenie, rozhodovanie alebo kontrolu. Vedenie evidencie obyvateľstva. Vybavovanie rutinných odborných agiend v oblasti stavebného poriadku, ochrany spotrebiteľa, životného prostredia. Správa poplatkov obce. Správa miestnych daní. Spracovanie miezd pracovníkov úradu a  verejno-prospešných prác. Vedenie účtovnej agendy, pokladne, majetku obce. Osvedčovanie listín a podpisov. Vybavovanie bežnej korešpodencie. Upratovanie obecného úradu.“

Samozrejme treba spomenúť podielanie sa na príprave všetkých volieb a akcií v obci.

 

„Za tie roky sa hodne vecí zmenilo a ja som sa ich musela učiť. Absolvovala som veľa školení, len na školení o práci s počítačom som nikdy nebola. Prvý počítač sme dostali v roku 1996. Pre mňa to bola hrôza. Anglicky som nevedela. Pomáhali mi deti. Dnes máme na úrade, okrem telefónu (Ten mal len starosta.), dva počítače, tlačiareň, fax, kopírku, Internet. Len pult rozhlasu je stále rovnaký. Platne už síce neprehráva, lebo nie je ihla, ale pribudol tam prehrávač magnetofónových kaziet a CD.

Prežila som tu všeličo. Aj poplakali sme si, aj zasmiali, ba aj zaspievali.“

 

Tento príspevok chce byť aj osobným poďakovaním kronikára za vždy ochotnú prípravu údajov potrebných pri spracúvaní kroniky.