Zastupiteľstvo  Voľby  Hasiči  Pozemkové spoločenstvo  Bursa  O pohár starostu  MDD  Mikuláš  Stalo sa  Počasie  Kronika  Štatistika  Odkiaľ prišli do Lipt. Michala 

Rok 2006

Zastupiteľstvo

Rokovaním o rozpočte obce začali poslanci na schôdzi 26. januára 2006. Všetky položky rozpočtu obce boli naplnené a peňazí nazvyš neostáva. Preto navrhli zvýšenie poplatku za vývoz odpadu pre tých obyvateľov, ktorí prenajímajú svoje priestory turistom. Platby vybraté na tento účel sa musia použiť len na likvidáciu odpadov. Odozvou boli sťažnosti občanov na stále sa zvyšujúce ceny za odpad a návrhy na riešenie problému. Obecné zastupiteľstvo navrhlo preto usporiadať verejný hovor, kde bude informovať občanov, ako k tejto situácii došlo.

Na verejnom hovore 10. februára 2006 starosta predniesol správu k vývozom za odpad. V rokoch 1990 až 2000 bolo z obce vyvezených 1000 popolníc. V roku 2004 to už bolo 2705 popolníc. Väčšina prítomných vyjadrila potom súhlas s navrhovaným zvýšením. Niektorí predniesli návrhy na zvýšenie príjmu obce: výhodnejšie prenajatie budovy bývalej školy, projekty z fondov Európskej únie na opravu ciest v obci. Starosta Juraj Vrtich a poslanci vysvetlili, že treba dať do poriadku vlastníctvo obce pod miestnymi komunikáciami, lebo to je prvá podmienka žiadosti na stavbu ciest. Všetky návrhy občanov prenieslo zastupiteľstvo do svojich uznesení.

Na zasadnutí 23. marca 2006 sa zaoberali poslanci opravou cesty Pod Klincom. Schválili nákup štrku a drte. K oprave prispeli svojou prácou aj obyvatelia tejto ulice.

Nakoľko SAD (Slovenská autobusová doprava) zrušila ubytovňu pre vodičov autobusov, odsúhlasili zvolení zástupcovia 4. mája 2006 prenájom prednej časti bývalej školy hudobnej skupine Igora Voreka za 500 Sk mesačne plus spotrebu elektriny.

Začiatkom júna vypovedala zmluvu o nájme obchodu Anna Kráľová. V stredu 13. septembra 2006 si mohli zákazníci posledný raz nakúpiť v zadnej časti bývalej školy. Poslanci navrhli prenajať budovu. Ostávalo vyriešiť umiestnenie obecnej knižnice. Knižnicu rozhodli presťahovať do kultúrneho domu za javisko. Priestor dal starosta vyčistiť, vymaľovať a opraviť elektriku. Na novom uložení spisovateľov mali veľkú zásluhu: Evka Bubalová, Zdenka Lacková, Mirko Baran, Dalibor Bubala, Zdenko Húska a Tatiana Mudrončíková.

Na riešenie problému s kontrolou z ministerstva financií sa zišli poslanci 17. júla 2006. Šlo o likvidáciu nezaplatenej faktúry z roku 2002 pre firmu Jánoš za kanalizáciu v hodnote 562 449,- Sk. Firma navrhla splácať dlžnú časť po častiach v priebehu troch rokov a zaručiť sa majetkom obce. Poslanci s tým nesúhlasili. Rozhodli sa pre poskytnutie pôžičky od banky. Z podaných návrhov odsúhlasili pôžičku v Dexii, pre najnižší úrok. Tento problém zastupiteľstvo riešilo priebežne. Vždy, keď boli prostriedky, šla splátka aj firme Jánoš. Zo sumy 831 700,- Sk sa takto podarilo zaplatiť 271 700,- Sk.

Miestny obchod bol témou 11. septembra 2006. O prenájom mali záujem p. Salvová a Lýdia Sárená. Zadnú časť budovy bývalej školy chcel prenajať Jaroslav Bendík. Poslanci si každého predvolali, posúdili ich podnikateľské zámery. Nakoniec odsúhlasili prenajať prednú časť Lýdii Sárenej na obchod (otvorený bol 2. októbra 2006) a zadnú časť Jaroslavovi Bendíkovi na tlačiareň.

Zmenu veliteľa dobrovoľného hasičského zboru odobrili poslanci 29. novembra 2006. Ján Šturek sa vzdal funkcie a novým veliteľom sa stal Vastimil Mikušiak. Ešte pripravili Mikuláša pre deti. Zo starostovej správy vybral kronikár: Boli zakúpené a osadené dopravné značky v obci, 5 kusov. Vyasfaltovala sa cesta popred kostol, po výkope kanalizácie, v hodnote 120 000,- Sk a na novú ulicu boli osadené stožiare a verejné osvetlenie v hodnote 61 000,- Sk.

Na slávnostnom zasadnutí obecného zastupiteľstva 18. decembra 2006 informoval predseda volebnej komisie Ing. Otto Húska o výsledku volieb. Poslanci a starosta potom do jeho rúk zložili sľub. Za zástupcu starostu zvolili Martina Adamčiaka, do obecnej rady Martina Adamčiaka, Katarínu Bubalovú a Margarétu Hockickovú. Predsedami komisií sa stali: Ľudmila Trnovská - komisia pre verejný záujem, Margaréta Hockicková - komisia pre šport a kultúru, Martin Adamčiak - komisia pre verejný poriadok a bezpečnosť, Zuzana Baranová - komisia pre životné prostredie, stavebná. Poslanci sa dohodli, že zapisovateľa a overovateľa zápisnice bude každé zasadanie robiť iný, aby všetci boli zapojení do tejto činnosti.

Obecný úrad zamestnával štyroch občanov v menších obecných službách. Sú to ľudia nezamestnaní, odkázaní na sociálnu podporu. Pracujú dva dni v týždni. Za to im Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vypláca aktivačný príspevok 1 700,- Sk. Prácu im prideľuje obecný úrad.

Voľby

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky prebehli v sobotu 17. júna 2006 od 7,00 do 22,00 v zasadačke obecného úradu. Občania vybrali jednu politickú stranu. Na jej kandidátke mohli zakrúžkovať 5 kandidátov, ktorých uprednostňujú. V Michale z 201 voličov sa zúčastnilo 134 (66,67%). 130 hlasov bolo platných. Najviac hlasov získal Smer-SD - 32, SDKÚ (Slovenská kresťansko demokratická únia) - 26, SNS (Slovenská národná strana)- 22, KDH (Kresťansko demokratické hnutie) - 17, HZDS ĽS (Hnutie za demokratické Slovensko - Ľudová strana) - 13, KSS (Komunistická strana Slovenska) - 7. Celoštátne bolo voliť 55 % voličov. Do parlamentu sa dostali Smer (29,14 %), SDKÚ (18,35), SNS (11,73), SMK (Strana maďarskej koalície 11,68), HZDS ĽS (8,79), KDH (8,31).

Voľby do obecných samospráv sa konali 2. decembra 2006 od 7.00 do 20,00 v zasadačke obecného úradu. Z 207 oprávnených voličov sa zúčastnilo 168. Všetky odovzdané hlasy boli platné. Pre voľbu starostu bolo platných 162 hlasov. Na starostu kandidovali Juraj Bubala, Juraj Vrtich a Anton Weisz, ktorý sa nakoniec vzdal kandidatúry. Poslanci získali hlasy voličov takto: Zuzana Baranová (nezávislý)-96 , Ing. Katarína Bubalová (KDH)-90 , Martin Adamčiak (nezávislý)-82 , Ľudmila Trnovská (Smer., SNS, ĽS-HZDS)-82 , PaedDr. Margaréta Hockicková (Smer., SNS, ĽS-HZDS)-67. Náhradníkmi sa stali: Peter Mikuš (nezávislý)-63, Patrik Madliak -57, Ivan Janči (Smer., SNS, ĽS-HZDS)-46 , Anna Mudrončíková (nezávislý)-43 , Pavol Sarčák (nezávislý)-41, Miroslav Hrompa (nezávislý)-37 hlasov. Starostom sa stal opäť Juraj Vrtich so 102 hlasmi.

Predsedom volebnej komisie bol už tradične Ing. Otto Húska.

Hasiči

Dobrovoľný hasičský zbor čítal ku koncu roku 39 členov. Od výročnej členskej schôdze 11.2.2006 po celý rok pracovali členovia na údržbe techniky. Organizovali spolu s poslancami obecného zastupiteľstva bursu a detský karneval, súťaž o pohár starostu. Pomáhali 17. júna pri likvidácii následkov povodne v Ivachnovej. Previerky pripravenosti hasičských družstiev v Ivachnovej 23. júla sa zúčastnilo iba družstvo mužov. Získalo osvedčenie. Obecný úrad kúpil nové uniformy pre súťažné družstvo. Staré už mali vyše 20 rokov.

Pozemkové spoločenstvo

Prvýkrát spomína kronikár pozemkové spoločenstvo. Na ich činnosť upozornil Milan Hurtešák st. - predseda spoločenstva. Je to obnovenie bývalého pašienkového spoločenstva. Na valnom zhromaždení 17. februára 2007 odzneli v správe o činnosti v roku 2006 aj tieto body: Za účasti žiakov 9. ročníka základnej školy v Lipt. Teplej sa vyčistil priestor na Nivách. Vyvezené boli 3 kontajnery odpadu. Brigáda sa uskutočnila na Deň zeme 22. apríla. Na ceste na Nivy opravili rampu. Lúky na Nivách prenajíma spoločenstvo firme Jánoš.

Bursa

V sobotu 25. februára 2006 mrzlo, ale svietilo slniečko. Masky po dedine začali tradične chodiť o 13,00 hodine. Z pätnástich masiek kronikára upútala Milka Púčeková s umelými kvietkami zapletenými do vlasov a šiat. Vyjadrovala túžbu väčšiny Liptákov v týchto mrazoch - jar. Na harmonike hral Stano Milan z Bieleho Potoka. Medveďom bol Jozef Lúčan, kasu nosil Ján Šturek a rumom ponúkal Martin (Maroš) Adamčiak. Michalanov vytancúvalo na ceste i dvoroch 15 masiek. O 16,00 hod. lákala hudba do kultúrneho domu detské masky na karneval. Princeznám, anjelikom a všetkým deťom púšťali muziku Dano a Peťo Adamčiakovci. Pesničky mali v MP3 v počítači. Hudbu mixovali aj na zábave do polnoci. Dano (ôsmak) stihol aj povykrúcať dievčatá. V šenku na balkóne sa zvŕtala Lýdia Sárená.

Hasičská súťaž o pohár starostu obce

Za pekne prestavaným domom Adamčiakovcov Na Pribiške varil v sobotu 27. mája 2006 Felix Sršeň guláš pre hasičov. Prípravu a čistenie zemiakov zvládli na jednotku Zdenko Húska, Tatiana Mudrončíkocá a Evka Bubalová. Pri varení pomáhala Marta Vrtichová a Zdenka Lacková. Hudbu a ozvučenie i bezdrôtový mikrofón zaobstarali mladí: Viktor Jánoš, Peter a Dano Adamčiakovci a Lukáš Púček. Bufet v autobusovej zastávke prevádzkovali Anna Adamčiaková, Martin (Maroš) Adamčiak a Ivan Jacko. Veľmi pekné diplomy so sv. Florianom vypísala Ivana Sarčáková. Na nástupe požiarnych družstiev prehovoril starosta Juraj Vrtich a hlavný rozhodca Miroslav Halička. Michalskí dobrovoľní hasiči sa predstavili v nových čiernych uniformách s reflexnými zelenými pásikmi. Obliekli si ich: Pavel Sarčák, Vlasto Mikušiak, Andrej Mikušiak, Peter Mikuš, Patrik Madliak, Dalibor Bubala ml., Ivan Sirotiak a Peter Adamčiak. Čas v útoku 66,09 sek. je výsledkom dlhého šróbovania sacieho koša Daliborom a slabším výkonom mašiny. I tak skončili naši štvrtí.

Výsledky: 1. Lipt. Teplá 2 / 23,15

2. Lúčky / 38,93

3. Ivachnová /59,37

4. Lipt.Michal /66,09

5. Lipt. Teplá 1 /29,50 - diskvalifikovaní

6. Bešeňová / - diskvalifikovaní, odpojený sací kôš.

Putovný pohár si odniesli teplianci nastálo, lebo ho vyhrali už tretíkrát.

MDD

Medzinárodný deň detí zorganizovali poslanci Na Pribiške 27. mája 2006 po požiarnej súťaži o 14,00 hod. Stále fungoval bufet i gulášu bolo dosť. Deti súťažili v týchto športových disciplínach: v zrážaní kolkov, hod na cieľ, hod do koša, beh, beh vo vreci a fúkanie balónov. Prví traja dostali vecné ceny (fixy, pamätník, bedminton a iné), ostatní čokoládu.

Výsledky:

3 - 5 rokov

chlapci

1. Ivan Jacko

dievčatá

1. Paulína Sálusová

2. Peter Baran

2. Petra Bartánusová

3. Lukáš Lacko

3. Sidny Bladek

6 - 9 rokov

chlapci

1. Roman Hošala

dievčatá

1. Klaudia Mikušová

2. Martin Hrompa

2. Mária Lacková

3. Kristián Hockicko

3. Rebeka Jančiová

10-12 rokov

chlapci

1. Roman Sarčák

dievčatá

1. Ivana Jacková

2. Boris Malenka

2. Oľga Borsíková

3. Patrik Mikušiak

3. Nikola Baranová

13-15 rokov

chlapci

1. Miroslav Bubala

dievčatá

1. Petra Vevericová

2. Daniel Adamčiak

2. Martina Hošalová

3. Mária Borsíková

 

Mikuláš

V nedeľu 10. decembra 2006 sa zišli do kultúrneho domu hádam všetky michalské deti. Mikuláš ( Ivan Jacko) a čert (Antónia Vevericová) prišli do sály s veľkým košom plným darčekov. Pobalila ich poslankyňa Antónia Vevericová so svojimi deťmi. Pani Evka Bubalová vyvolávala mikrofónom deti podľa čísla domu.

Stalo sa

V piatok 13. januára poslanci a o deň neskôr aj ostatní mohli zavítať do obnovenej krčmičky v kultúrnom dome. "U Števa" sú steny obložené drevom. Nový drevený barový pult, podlaha a 4 drevené stoly s lavicami zmenili výzor miestnosti. Ostala krbová pec, televízor je v severozápadnom rohu. 11. februára obsluhovala Lýdia Sárená.

11. februára hodnotili hasiči svoju minuloročnú prácu na výročnej členskej schôdzi.

V sobotu 22. apríla vyzbierali pracovníci menších obecných služieb 3 vlečky šrotu, elektronického a nebezpečného odpadu.

Vo volebnú sobotu 17. júna 2006 vyrástla nad Ľupčiankou drevená lavička do baru. Podujal sa ju zhotoviť Jozef Sárený. Pomáhali mu Dalibor Bubala a Zdeno Húska. Jozef si musel vybaviť povolenie od Povodia Váhu a obecného úradu.

Kronikárovi udrel do očí asi 20 m vysoký pútač Aquaparku postavený pred bešeňovským mostom.

Od júla organoval pri nedeľných bohoslužbách Peter Šmatlava, mladý muž z Lipt. Teplej, lebo kantorka sa odsťahovala. Hrať na organe sa učil sám.

V júli 2006 vymenili v kostole lavice. Bol na to vypracovaný projekt, ktorý schválil pamiatkový úrad. Nové vyrobil Stanislav Trnovský.

V nedeľu 15. októbra 2006 o 14,00 oslavovala svoju 90. Margita Kenderová so svojimi priateľmi v zasadačke OÚ. Tetu Kenderovú priniesol na rukách vnuk, lebo už nemôže chodiť. Teraz je v dome dôchodcov v Likavke. Dcéra Naďa s deťmi pripravila pohostenie. Ženy sa porozprávali i zaspievali si. Teta prednášala básničky, začínala pesničky.

Stretnutie dôchodcov 21. októbra 2006 spestrilo vystúpenie folklórneho súboru Lúčan. Po občerstvení (šalát, rezeň, víno) hrali, spievali, ba i tancovali v sále. Kronikár sa po posedení presunul do krčmy. Za pultom stála Michala Sárená.

Kronikár sa od Jozefa Sárených dozvedel, prečo Krčma u Števa. Veď Števa v Michale niet. Jozef bol kedysi na zájazde z bavlnárskych závodov. 40 nových mien robilo problém, a tak všetkých volal Števo. Keď prvý dodávateľ chcel vedieť meno krčmy, použil toto heslo (Števo) a ostalo tak.

Počasie

V roku 2006 bola neobvyklá zima. Mrazy držali až do 25. marca.

V sobotu 17. júna 2006 o pol štvrtej začalo niekoľko hromov búrku, akú kronikár nepamätá. Dážď sa zmenil na ľadovec, ktorý padal z juhu v návaľoch s prudkým dažďom hádam pol hodiny. Z ciest sa stali rieky vody. Krúpy veľké ako fazuľa bubnovali na strechách.

Leto bolo veľmi pekné, slnečné od polovice júna temer do konca augusta. Príjemné teplé obdobie bez snehu vydržalo až do konca roka.

Kronika

Teta Juríčkovie si spomenula, že aj v Michale sa volalo do jednotlivých domov prezývkami. Do Adamov (Mikluš Húska, Adam bol jeho otec), do Sopkov (Miloš Húska), do Jurkov (Vrtichovci pri kostole), do Dolomáňov (Gejdoš v starej drevenej škole).

 

Štatistika

Narodení:

Ema Kuricová 2.11.2006 – rodičia Vladimír a Mgr. Jana (Bubalová)

Prisťahovaní:

Monika Bladek, L. Michal 112

Peter Hockicko, Mgr. PaedDr., L. Michal 5

Zomrelí:

František Kendera 24.11.2006 nar. 15.9.1958

Odsťahovaní

Břetislav Vozník st.

Anna Húsková

Jubilanti:

80 rokov: Elena Trnovská 11.12.1926

75 rokov: Anna Sárená 1.8.1931

Marta Juríčková 18.12.1931

K 31. decembru 2006 mala obec 278 obyvateľov, z toho 131 mužov a 147 žien.

Táto časť kroniky bola schválená na zasadaní obecného zastupiteľstva dňa 24. 5. 2007. 2007.

 

Odkiaľ prišli do Liptovského Michala

Keď spracovával kronikár svoj rodokmeň, napadlo ho, zistiť o obyvateľoch Liptovského Michala, odkiaľ prišli do obce.

Pavlína Mikušiaková

Vyrastala som vo Valašskej Belej v okrese Prievidza ako Pavlína Kapušová, dcéra Blažeja Kapuša a Evy rodenej Čižnárovej. Brat išiel robiť k nemeckým hraniciam na Čechy. Z toho kraja vysťahovali Nemcov a potrebovali robotníkov do sklární. šla som tam za ním. Až za Karlove Vary. Robila som v porcelánke v Merkline pri výrobe poistiek. Potom som prešla do papierne-kartonážky v Pstruží. Vinco robil v druhej papierni. Ja som nechodila na zábavy, radšej som čítala knižky. Poznala ho sesternica. Raz jej dal oprať prádlo. Ona popýtala mňa a ja som košele oprala. Sesternica čisté košele zaniesla a povedala, že som ich ja prala. Doniesol mi veľkú čokoládu za to. Na jednu zábavu som šla z bratom, lebo chcel vedieť ako sa vyrieši spor medzi známou Kysučankou a Nemkou. Vyriešil sa rozbitím hlavy a množstvom nemeckej krvi, ktorou boli zašpinené viaceré tanečné páry. Všetkých nás dlho vyšetrovali žandári. Vincent ma pozval na odpust do susednej dediny, ale mne sa nechcelo ísť tých 6 km pešo. Trocha sa aj hneval, ale doniesol mi odtiaľ veľké perníkové srdce so zrkadielkom. Na sobáš do kostola sme šli na peknom koči. My, svedkovia a kočiš. Potom sme sa piati zabávali na ubytovni. V 1950-om roku sme prišli do Michala. Drevenicu, ktorá stála celkom pri ceste sme museli poopravovať. Opravili sme vchod a urobili verandu. V roku 1960 sme sa presťahovali do nového - tohto domu. Syn Jozef sa narodil v roku 1950 a Drahomír 1956.

Juríčková Marta

Môj otec bol Ján Lúčan, mama Zuzana rodená Kubovčíková bola zo Svätej Mary. Starý otec bol Juraj Lúčan a stará mama Pavlína r. Batizová pochádzala z Malatína. Že starý otec pochádza kdesi od Kvačian dozvedela som sa takto: Na trhu v Ružomberku som chcela čosi kúpiť. Obzerám si tovar a predavač sa ma spýta: Odkiaľ že ste? Z Michala. Ja mám tam bratanca. Starý otec bol evanjelik a zobral si katolíčku. Preto radšej odišiel do cudzieho sveta, do Michala. Otcova sestra Zuzka bola rehoľníčka v ráde sv. Františka. Jej obraz starý otec veľmi opatrovali.

Manžel Ján Juríček sa priženil za mnou z Ľupče. Jeho starí rodičia boli Ján Juríček a Malvína r. Moravčíková. Môjho muža starého otca zabil Ditrich putňou (drevené vedro pre dobytok, okované). Mladí robili fígle a nešťastne ho trafil. Malvína sa potom ešte vydala za Adamčiaka v Ľupči.

Adela Bobčeková

Do Michala prišiel môj otec Ondrej Šlachta z Malatínov. Mama Žofia rodená Húsková bola z Michala. Starý otec Ondrej Šlachta bol z Ružomberka. Presťahovali sa do Svätej Mary, kde mali mlyn. Jeho manželka Ľudmila Ošková bola zo zemianskeho rodu v Malatínoch. Aj rod Šlachta figuruje v Lexikóne erbov šľachty na Slovensku - Liptovská stolica. Maminy rodičia boli Štefan Húska a Anna rodená Jurčinová z Matiašoviec. Otec gazdoval a robil na píle u Velčovských a u Kappu. Po vojne bol skladníkom v železiarskom obchode v Ružomberku. Ako dôchodca robil strážnika vo Váhostave.

Našla som aj mená mojich prastarých rodičov a ich predkov: prastarí rodičia: Jozef Šlachta a Terézia rodená Hajdoci. Praprastarí rodičia: Ondrej Šlachta a Mária rodená Kapol.

Vyrastala som vo vedľajšom dvore u Šlachtov. Do ľudovej školy som chodila 6 rokov tu v Michale. Cez vojnu sme sa učili iba 2 mesiace (1944-45). Za povstania (september 1944) odišlo pol dediny do Malatínov (Kapinovci, Húskovci, Lúčanovci, Vrtichovci, Šlachtovci). My sme bývali u strýka Jozefa Šlachtu. Iní šli do Hája nad Michalom a tam aj postrieľali Joža Šatana a Emíliu. Vtedy aj vyhoreli Húskovci, Vrtichovci, Sárenovci, Budiakovci pri kostole a Poliakovci (kde je dnes Záborská). Poliakovci a Matejkovci vyhoreli, keď partizáni vyhodili do vzduchu most cez Váh. Keď šla fronta (apríl 1945), skrývali sme sa v pivnici murovaného domu u Ižov. O bratovi a otcovi sme nevedeli nič. Brat narukoval, po SNP (Slovenské národné povstanie) ho zajali Nemci. Otca zobrali Nemci aj s koňmi odvážať ranených. Našťastie sa zdraví vrátili. Rusov prvá stretla mama, keď šla variť do našej drevenice.

Do meštianky som chodila štyri roky do Partizánskej Ľupče. Na obchodnú školu ma vzali, po skúškach. Robila som na Železnom v ozdravovni, v Uholných skladoch v Ružomberku, v Hydinárskych závodoch v Mikuláši a po vydaji v Reštauráciách Ružomberok až do dôchodku ako ekonómka. Tam som si, popri zamestnaní, urobila ekonomickú školu v Žiline.

S manželom Eduardom Bobčekom som sa zoznámila na zábave v Bešeňovej. Bol z Liptovskej Teplej. Robil v Kožiarskych závodoch v Mikuláši, a potom v Jednote vedúceho predajne stavebnín. Vychodil Gymnázium. Začal študovať vysokú politickú školu, ale ho vyhodili, lebo rodičia boli gazdovia. Pochádzal z dvanástich detí. Otec mu zomrel, keď mal deväť rokov. Jeho otec sa volal Agapyd Bobček a mama Helena rodená Michálová.